M1439

Karabin maszynowy semi-auto MG53 [M1439]

Używane

8 800,00 zł

Trasy dostawy towaru

Karabin maszynowy semi-auto MG53, kal. 8x57mm IS [M1439]

Słynna "Piła Hitlera" z okresu II WŚ. Broń wyprodukowano łącznie około 370 tysięcy sztuk w pięciu zakładach w Niemczech i Austrii. Kod NC nabity z boku oznacza rok produkcji 1945, zaś swd oznacza że broń była wyprodukowana w zakładach MAGET - Maschinen- und Geraetenbau GmbH, Berlin.

Historia broni zaczyna się jeszcze przed pierwszą Woją Światową, gdyż już wtedy niemiecka armia planowała zastąpić ciężkie karabiny maszynowe, które okazały swoją wartość już wcześniej. MG13 był jednym z pierwszych kroków rozwoju w celu produkcji broni wielozadaniowej. W latach 1930-tych, Niemcy wyprodukowali tzw. Einheitsmaschinengewehr, czyli karabin maszynowy dla małych jednostek piechoty. Zmieniając podstawę, przyrządów oraz rodzaj magazynku, można było przystosować broń do różnych zastosowań.
Pierwszym karabinem maszynowym, który się zalicza do tej koncepcji to z pewnością MG 34. Broń zaprojektowana wokół istniejący nabój Mausera 7.92x57 Infanterie-Spitzgeschoß. Broń została wyprodukowana z myślą o możliwość zastosowanie jako wsparcie dla piechoty, przeciwlotniczą na niskich wysokościach i nawet snajperstwo. Wyposażona w lufę, którą można było w kilka sekund wymienić broń mogła teoretycznie non stop strzelać, z oknami na wymianę luf.

Jednak, MG34 okazał się zbyt podatny na mokrą pogodę, kurz i błoto. Próby ulepszenia pierwotnego modelu nie były udane. Waffenamt w końcu zrozumiał że MG34 był zbyt drogi i skomplikowany do produkcji masowej i rozpoczęto próby uproszczenia koncepcji.

Przetarg z 1937 w tym celu wypisany został wygrany przez Johannes Großfuß z Doebeln. Jeden z inżynierów jego firmy, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z bronią, zapisał się na kurs operatora broni maszynowej razem z żołnierzami Wehrmachtu. Swoje doświadczenia i sugestie otrzymane od żołnierzy wcielił w swóją koncepcję. Broń okazała się dużo szybciej w produkcji, gdzie MG34 wymagał 150 roboczogodziny, MG 39 wymagał tylko 75. Był też dużo tańszy, gdyż wystarczyło 27 kilo surowców (MG 34 był wytworzony z 49 kg surowców). Broń podana testom wojskowym w 1941 roku jako MG 39/41 i rozpoczęto produkcję masową jako MG 42.

Jednostki piechoty były wykorzystane przede wszystkim do noszenia amunicji dla MG, który stanowił sercem jednostki i który potrafił uwiązać liczebnie dużo większą ilość żołnierzy wroga. Idealnie wyliczona jednostka liczyła 6 osób: dowódca, strzelec który nosił i strzelał, asystent strzelca, który nosił trójnogę oraz ładował broń, trzech żołnierzy z karabinami Mauser, którze nosili około 1800 sztuk amunicji łącznie, oraz zapasowe lufy i inne akcesoria. Zarówno Amerykanie jak i Brytyjczycy trenowali ataki na jednostki wyposażonych w MG wykorzystując okienko ok. 10 sekund na wymianę luf.

Broń zwana między innymi "Piłą Hitlera" zyskała ponad 10 różnych nazw w różnych językach.

Stan broni przedstawiony na zdjęciach.

Broń używana, sprawna w 100%.
Broń została pozbawiona możliwości strzelania w trybie samoczynnym (full auto), strzela wyłącznie w trybie samopowtarzalnym (semi-auto). W zestawie magazynek trommel i taśma.
Stan lufy jest bardzo dobry, gwint wyraźny.
Broń po przeglądzie rusznikarskim, przestrzeliwana na strzelnicy.

Dane techniczne broni:
- kaliber:  8x57mm IS
- długość całkowita: 1190mm
- długość lufy: 670mm
- waga: 11600g

Do broni dołączam fakturę VAT.

W razie pytań proszę dzwonić właściciel 501 682 999, biuro 516 904 226

Możliwość dostarczenia broni we wcześniej uzgodnione miejsce w kraju.

BROŃ PALNA! Wymagane jest pozwolenie na broń.

Numer broni: R-53000
Numer katalogowy: M1439

30 innych produktów w tej samej kategorii: